Meksika seçimlerinin ardından piyasalar tepetaklak oldu

Meksika’da iktidardaki sol parti Morena’nın adayı Claudia Sheinbaum’un büyük bir farkla başkanlığı kazanmasının ardından piyasalar adeta tepetaklak oldu. 

Morena partisinin elde ettiği kazanımların büyüklüğü piyasaları şaşırttı. Seçim sonuçlarına göre, iktidar koalisyonunun muhalefetin desteği olmadan çeşitli anayasal reformlar gerçekleştirebileceği görüldü. 

Seçim sonuçlarının ardından Meksika’nın para birimi peso sert geriledi ve borsa çakıldı. 

PİYASALARDA DEPREM ETKİSİ

Seçim sonuçlarının ilan edilmesinin ardından Meksika borsası bir günde yüzde 6’nın üzerinde değer kaybederken, Meksika borsası ETF’si ise yüzde 11 düştü.

2024 yılının başından bu yana değer kaybeden peso ise kasım ayından bu yana en zayıf günlük kapanışını gerçekleştirdi. Meksika pezosu ABD Doları karşısında yüzde 4,5 değer kaybederken 1 dolar 17,69 peso seviyesinden işlem gördü.

REFORMLAR GELEBİLİR

Görevden ayrılan Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, dün yaptığı açıklamada, Meksika Maliye Bakanı’nın geçiş sürecini yumuşatmaya yardımcı olmak üzere bir süre daha görevinde kalacağını söyledi.

Kongre’de büyük reformlar yapılması olasılığı sorulduğunda, konuyu Sheinbaum ile görüşeceğini belirtti.

Lopez Obrador görev süresi boyunca asgari ücreti iki katına çıkarmış, yoksulluğu azaltmış, pesonun güçlenmesini ve işsizlik oranının düşmesini sağlamıştı.

Yatırımcılar, yeni başkanın bu yılın başlarında önerilen kapsamlı reformların hayata geçmesinden endişeli. Yargı, emeklilik, seçim yasası ve enerji sektörü düzenlemelerinin elden geçirilmesine yönelik tedbirler de dahil olmak üzere bu girişimler Meksika’daki siyasi manzarayı önemli ölçüde değiştirebilir.

SHEİNBAUM KİMDİR?

Yahudi kökenli bir aileden gelen Sheinbaum, 1962’de Meksiko’da doğdu. Eşi Jesus Maria Tarriba ile üniversite yıllarında tanışan Sheinbaum, 2 çocuk ve 1 torun sahibi.

Baba tarafından dedesi Litvanya’dan göçen Sheinbaum, anne tarafından dedesi de 2. Dünya Savaşı sırasında Bulgaristan’ı terk edip Meksika’ya göç etti.

Siyasi hayatına Obrador’un Meksiko kentinin Belediye Başkanı olduğu 2000’de Çevre Sekreteri olarak başlayan Sheinbaum, bu görevi 2006’ya kadar sürdürdü.

Sol görüşlü bir aileye mensup olan Sheinbaum, iklim ve çevre çalışmalarıyla da biliniyor.

Fizik alanında ülkenin önde gelen bilim insanlarından biri olarak kabul edilen Sheinbaum, 2007’de iklim değişikliğiyle ilgili araştırmaları neticesinde Nobel Ödülü kazanan akademisyen grubunun bir üyesi oldu.

Sheinbaum, 2015’te kazandığı Tlalpan Belediye Başkanlığı görevini 2017’ye kadar devam ettirdi.

Sheinbaum, 2018 devlet başkanlığı seçimlerinde aday olduğu Meksiko Belediye Başkanlığını en yakın rakibine 16 puan fark atarak yüzde 47 ile kazandı.

Devlet başkanlığına aday olmak için 2023’te belediye başkanlığı görevini bırakan Sheinbaum, Obrador’un da desteğiyle kurucusu olduğu Ulusal Yenilenme Hareketi’nin (Morena) devlet başkan adayı oldu.

Ülkenin önde gelen üniversitelerinden Meksiko Ulusal Üniversitesinde (Unam) Prof. Dr. unvanını alan Claudia Sheinbaum, yenilenebilir enerjiler ve iklim değişikliğine ilişkin çalışmalar yaptı.

Sheinbaum, dünyanın en büyük 12. ekonomisi ve 129 milyon nüfusuyla Meksika’nın devlet başkanlığı görevini 2030’a kadar yürütecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir