En Düşük Emekli Maaşı İçin O Rakam Verildi! Uzmanlar O Seviye Çıkarılabileceğini Düşünüyor

İlk 4 aylık enflasyon rakamları belli oldu ve emeklilerin maaşlarına yansıyacak zam oranı netleşmeye başladı. Ocak ayında en düşük emekli maaşı 10 bin lira olarak belirlenmişti ve kök maaşı bu seviyenin altında olanlar da aynı oranda maaş aldı. Ancak enflasyon artışı, temmuz ayı maaşlarını da etkileyecek.

ENFLASYON ARTIŞI BEKLENİYOR

Nisan ayı enflasyon verileriyle birlikte, emeklilerin ücret artışlarına ilişkin beklentiler netleşmeye başladı. Toplam enflasyon yüzde 18,71’e ulaşırken, emekliler temmuz ayı için yüzde 18,71 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Ancak maaşların netleşmesi için mayıs ve haziran enflasyon farklarının da beklenmesi gerekiyor. Nihai rakamlar, TÜİK’in haziran ayı verilerinin açıklanmasıyla kesinleşecek.

UZMAN GÖRÜŞLERİ

Ensonhaber’in aktardığına göre İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır, en düşük emekli maaşının 10 bin lira seviyesinde kalacağını ifade ederken, TÜDER Başkanı Levent Küçük, en düşük emekli maaşının yoksulluk sınırı kadar olması gerektiğini belirtiyor. TÜKONFED Başkan Vekili İbrahim Güllü ise emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını talep ediyor.

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır’a göre ise, 2024 yılının ilk 6 aylık enflasyon rakamı yüzde 25’e ulaşırsa, kök aylığı 8 bin 1 lira ve üzerinde olan tüm emekliler ücret artışı alacak. Ancak bu rakamın altında kök aylığı bulunan emekliler, 10 bin liralık ücreti almaya devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir